Committees and Commissions

The Comox Valley Regional District (CVRD) Board of Directors relies on committees and commissions to deal with specific issues and make recommendations to the Board.

Some commissions and committees have specific delegated authority through establishing bylaws. Standing committees are established with specific yet ongoing mandates, while select committees are established for specific tasks and set periods of time.

Committee membership is defined within the committee terms of reference.

* Please note that meeting dates and times are subject to change. Please review the Minutes and Agendas page or contact the Legislative Services Department.

Committee/Commission Terms of Reference (ToR)

Advisory Planning Commission- Area A

View members

Pieter Rutgers
Rodney Jones
Margaret McKenzie
Karen Fouracre
Bruce Livesey
Janet Thomas
Bill Trussler
David Stapley

View

Advisory Planning Commission- Area B

View members

Dean Maxwell
David Battle
Danielle Fortosky
Norman Reader
Stan Hartfelder
Janet Crockett

View

Advisory Planning Commission- Area C

View members

Brad Chappell
Pearl McKenzie
Grant Gordon
George Trousdell
Dan Thran
David Pacholuk
James Derry
Jim Langridge
John Milne

View

Agricultural Advisory Planning Commission

View members

Chris Brown
Andrea Burch
Carl Goldscheider
Megan Halstead
Arzeena Hamir
Gerry McClintock
Wendy Prothero
Marc Vance
Brad Chappell

View

Black Creek - Oyster Bay Services Committee

View members

Director Leigh (SRD Oyster Bay – Buttle Lake – Electoral Area D)
Director Grieve (CVRD Puntledge – Black Creek – Electoral Area C) 

View

Committee of the Whole

View members

Chair - Director Jolliffe (Baynes Sound – Denman/Hornby Islands – Electoral Area A)
Vice-chair - Director Wells (City of Courtenay)
Director Nichol (Lazo North – Electoral Area B)
Director Grieve (Puntledge – Black Creek – Electoral Area C)
Director Eriksson (City of Courtenay)
Director Jangula (City of Courtenay)
Director Theos (City of Courtenay)
Director Price (Town of Comox) Director Grant (Town of Comox)
Director Sproule (Village of Cumberland) 

View

Comox Strathcona Solid Waste Advanced Technology Select Committee

View members

Chair – Director Nichol (Lazo North – Electoral Area B)
Vice-Chair – Director Unger (Village of Gold River) 
Director Abram  (SRD Discovery Islands - Mainland Inlets Electoral Area C)
Director Cornfield (City of Campbell River)
Director Wells (City of Courtenay)
Alternate Director Kishi (Village of Cumberland)

View

Comox Valley Sewage Commission

View members

Chair - Director Price ( Town of Comox)
Vice-chair - Director Eriksson (City of Courtenay)
Director Wells (City of Courtenay)
Director Swift (Town of Comox)
Director Grant (Town of Comox)
Director Theos ( City of Courtenay)
Major Marc Fugulin (CFB Comox) 

View

Comox Valley Sports Centre Commission

View members

Chair - Director Theos (City of Courtenay)
Vice-chair - Director Eriksson (City of Courtenay)
Director Grant (Town of Comox)
Director Jolliffe (Baynes Sound – Denman/Hornby Islands – Electoral Area A)
Director Nichol (Lazo North – Electoral Area B)
Director Grieve (Puntledge – Black Creek – Electoral Area C)
Director Jangula (City of Courtenay)
Director Wells (City of Courtenay)
Director Price (Town of Comox)
Director Sproule (Village of Cumberland)
Sheila McDonnell (Representative from School District No. 71) 

View

Comox Valley Water Committee

View members

Chair - Director Wells (City of Courtenay)
Vice-chair - Director Price (Town of Comox)
Director Jolliffe (Baynes Sound – Denman/Hornby Islands – Electoral Area A)
Director Nichol (Lazo North – Electoral Area B)
Director Grieve (Puntlege – Black Creek – Electoral Area C)
Director Eriksson (City of Courtenay)
Director Jangula (City of Courtenay)
Director Theos (City of Courtenay)
Director Grant (Town of Comox) 

View

CSRHD Commemorative Items Select Committee

View

Electoral Areas Services Committee

View members

Chair - Director Grieve (Puntledge – Black Creek – Electoral Area ‘C’)
Vice-chair - Director Nichol (Lazo North – Electoral Area ‘B’)
Director Jolliffe (Baynes Sound – Denman/Hornby Islands -– Electoral Area ‘A’) 

View

Integrated Regional Transportation Select Committee

View members

Chair - Councillor Frisch (City of Courtenay)
Vice-Chair - Angela Holmes (member of the public)
Director Grieve (CVRD electoral areas)
Councillor Price (Town of Comox)
K’ómoks First Nation – appointment to be made
Alicia Traas (Ministry of Transportation and Infrastructure)
Sheila McDonnell (School District No. 71)
John Higginbotham (member of the public)
Vacant (member of the public)
Catherine Davidson (member of the public) 

View

South Sewer Select Committee

View members

Two electoral areas representatives appointed by the CVRD (Director Bruce Jolliffe and Director Edwin Grieve)
Two representatives from K’ómoks First Nation and appointed by the K’ómoks First Nation (Chief Councillor Nicole Rempel) 

View